Nowości książkowe cd.

Jak co roku, nauczyciele bibliotekarze włączyli się w organizację Szkolnego Festynu z okazji Świąt  i przygotowali swoje stoisko, na którym można było nabyć wiele wspaniałych i pięknych ozdób świątecznych. Znalazły się tam bombki choinkowe, mydełka, radosne skrzaty lub przyciski do papieru. Warto dodać, że wszystkie te rzeczy zostały własnoręcznie wykonane przez pracujących w bibliotece nauczycieli.  
Oprócz tych ozdób były również zabawki jak gniotki, skoczki, piłki, paletki i wiele innych.
Za uzyskane wsparcie nabyliśmy następujące tytuły.
Dziękujemy!

Wilk, który został gwiazdą rocka
Wilk to wyjątkowy okaz. Był mistrzem świata w zapasach, poleciał z pierwszą załogową misją na Marsa, zdążył siedem razy zmienić kolor futra, przestraszył się własnego cienia i upiekł wyborną szarlotkę. Ale czy ma w sobie zadatki na wielkiego poetę i malarza? Jest zdolnym rzeźbiarzem i aktorem? Mógłby zostać gwiazdą estrady?
Przygody Wilka to kolekcja wzruszających i zabawnych historyjek, doskonałych do wspólnego spędzania czasu. W towarzystwie sympatycznego Wilka można słuchać i opowiadać, dzielić się emocjami oraz rozwijać wyobraźnię. A przy okazji… Jaki to świetny pomysł na prezent!

Dobre obyczaje czyli w dobrym tonie o bon tonie
Znakomita książka z dowcipnymi i bezpretensjonalnymi wierszami odwołującymi się do dziecięcych zabaw i rymowanek, które bawią zaskakującymi skojarzeniami, a jednocześnie uczą wrażliwości na potrzeby innych ludzi oraz pokazują zasady dobrego wychowania.

Kolorowy szalik
Do klasy dołączył Nowy. Ma dziwne ubrania, własne zdanie i zwyczaje. I wcale nie zabiega o przyjaźń. Jakby mu na nikim nie zależało. Bez wątpienia jest jakiś inny. W każdym razie nie swój… Ech, naprawdę niełatwo go rozgryźć… Zresztą, czy warto? Przecież od razu widać, że słodko nie będzie… A jednak aż korci, żeby do niego zagadać – Nowy jest taki intrygujący!

Za niebieskimi drzwiami
Dwunastoletni Łukasz wyjeżdża z mamą samochodem na wymarzone wakacje. Mają wypadek, po którym chłopiec trafia do szpitala, a stamtąd do pensjonatu swojej ciotki w niewielkim nadmorskim miasteczku. Nie potrafi przystosować się do nowego życia – nie dogaduje się ani z ciotką, ani z innymi dziećmi. Czuje się samotny i marzy, by wyrwać się z obcego mu miejsca. Przypadkowo odkrywa, że niebieskie drzwi w starym pensjonacie można otworzyć tak, by zaprowadziły go do innego świata. Baśniowego, tajemniczego i na pozór przyjaznego, choć Łukasz szybko się przekona, że tylko do czasu…

Jajecznica Kolumba
to książka dla wielbicieli dalekich wędrówek, takich, którzy nie wahają się udać w nieznane jedynie z plecakiem i namiotem, i takich, którzy podróżują głównie palcem po mapie.
Bohaterem książki jest Kuba, ten sam, który w książce Jagiełło pod prysznicem pobierał u swojego dziadka korepetycje z historii. Tym razem chłopiec i jego rodzina, a wraz z nim czytelnicy poznają najwybitniejszych odkrywców w dziejach, poczynając od starożytnych Fenicjan i Greków, a kończąc na współczesnych polskich podróżnikach…

Co kapelusz jeść powinien
W tym niezwykłym zbiorze opowiadań występuje kapelusz, który karmiony jest wierszami napisanymi przez właściciela i dopóki nie dostanie poetyckiej strawy, jest złośliwy, a wtedy właściciela spotykają dziwne i tajemnicze wydarzenia.
Złośliwy kapelusz daje bohaterce opowiadania solidną nauczkę, którą dziewczynka popamiętała na długo i wyciągnie z niej wnioski.
Poznajemy również Bartusia i jego perypetie z gwiazdką, a także roztargnioną wróżkę Zębuszkę, która poleciała z prezentem do dziecka, któremu nie wypadł ząb, za to ząb wypadł jej.
Książka „Co kapelusz jeść powinien i inne opowiadania”, to trzy wciągające, kompletnie odlotowe historie. Przenosimy się do świata, który balansuje na granicy rzeczywistości i fikcji. Opowiadania trzymają czytelnika w napięciu, aż do samego końca.

Aksamitny królik
Kiedy jesteśmy mali, z zapartym tchem słuchamy tej bajki o przyjaźni Chłopca z Królikiem i czekamy na odpowiedź na frapujące pytanie: JAK ZABAWKI STAJĄ SIĘ PRAWDZIWE. Kiedy jesteśmy zakochani, „Aksamitny Królik” staje się piękną historią o miłości aż po sypiące się ze starości trociny – bo „skoro jesteś Prawdziwy, to w oczach tego, kto cię kocha, nie możesz być brzydki. Brzydkim mogą cię nazwać tylko ci, którzy niczego nie pojmują, którzy nie rozumieją, jak to pięknie być Prawdziwym”. To również głęboka refleksja o życiu… po życiu. Od magicznego wyobrażenia Wróżki z dziecięcego pokoju, która przenosi Królika do lepszego świata, po wiarę w przetrwanie dzięki pamięci tego, kto naprawdę cię kochał.

O Zofii co zbierała kolory
Pełna humoru i zwrotów akcji historia życia wybitnej polskiej malarki Zofii Stryjeńskiej. Pokazuje młodym czytelnikom, z jakimi przeszkodami musiała na początku XX wieku zmierzyć się dziewczynka, a potem kobieta, która chciała realizować swoje pasje i spełniać marzenia. Poruszająca opowieść o tym, że ciężką pracą i determinacją można osiągnąć to, do czego się dąży, a potem dzielić się tym z innymi. 

Muffiny Eufrozyny
Eufrozyna zna się na gotowaniu i pieczeniu jak mało kto. Wie, co poprawia humor i jakimi słodkościami najlepiej podzielić się z bliskimi. Podpowie, ile czego odmierzyć i w jakiej kolejności połączyć wszystkie składniki, by powstały pyszne muffiny. A mały czytelnik nie tylko zechce jak najszybciej zabrać się do pieczenia, ale też połknie książkę – stronę po stronie. 
Koronkowa parasolka z Gdyni
Tytułowa parasolka nie jest zwyczajnym przedmiotem, lecz przewodniczką czytelnika w podróży w przeszłość. Szybuje nad miastem i z jej perspektywy oglądamy Gdynię sprzed stu lat. Unoszona przez morski wiatr ucieka kolejnym, a w tle trwa budowa portu i wre miejskie życie. 

Lewy gola!
Robert Lewandowski to gwiazda niemieckiej drużyny – Bayern Monachium. Nasz rodak jako napastnik nie ma sobie równych. Tak było i tym razem! 
Przeczytaj pasjonującą relację z meczu Bayernu z Wolfsburgiem i przeżyj wielkie emocje. Ile goli tym razem strzeli Lewy? Czy znów poprowadzi drużynę do zwycięstwa? 

Droga do Nobla
Maria Skłodowska-Curie niezmiennie fascynuje, przede wszystkim tym, jaką siłą ducha musiała się wykazać, aby w czasach, kiedy nie przyjmowano kobiet na studia, skończyć je na najlepszej francuskiej uczelni, Sorbonie. I to z pierwszym wynikiem! Piotr Curie, gdy poznał Marię, pomyślał: „Nie wierzyłem, że na świecie są genialne kobiety. A właśnie teraz taką spotkałem”. Bo była genialna. Odkryła radioaktywność i nowe pierwiastki: polon i rad. Dostała za to dwa Noble. Jako pierwsza kobieta na świecie otrzymała profesorską katedrę fizyki na Sorbonie. O tym wszystkim pisze Ewa Nowak: o marzeniach, pasji, chęci poznawania, ale też o miłości i poświęceniu. To historia kobiety, z której powinniśmy być dumni. Trudno oderwać się od kart tej książki.

Mój Pan woła na mnie Pies
Zabawna, detektywistyczna historia, w której na pierwszym planie występuje pies o imieniu Pies. Co więcej, to właśnie Pies relacjonuje i komentuje wydarzenia, w których uczestniczy między innymi jego pan. A jego pan to sam Marszałek Piłsudski. Jan Ołdakowski – dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego i ojciec trójki dzieci – opowiada z humorem i lekkością o codziennym życiu wielkiej postaci historycznej.

Kto zamawiał koszmarną pogodę?
Pewnego dnia, kiedy Patryk jest sam w domu, do drzwi puka kurier z przesyłką zaadresowaną właśnie do niego. Niespodziewanie chłopiec zostaje wciągnięty w przygodę jak z prawdziwego horroru. Na szczęście w każdej chwili może ją przerwać… W jaki sposób? Tego dowiecie się z książki.

Kto uratował jedno życie
Kto ratuje jedno życie, jakby cały świat ratował
– to cytat, który widnieje na medalu „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Irena Sendlerowa podczas II wojny światowej uratowała wiele osób: dzieci i dorosłych. To książka o tej niezwykłej bohaterce i ludziach, którzy jej pomagali.

Nie było telefonów
Niezwykła książka, która pokazuje, jak bardzo nasze codzienne współczesne życie osadzone jest w historii i dokonaniach wielu osób z odległej przeszłości.

Pan Fortepianek
Pewnego dnia Maciek budzi się z bólem brzucha. Nie ma siły iść do szkoły. Babcia podejrzewa, że to wymówka, jednak na wszelki wypadek dzwoni po znajomego doktora, pana Fortepianka, który po zbadaniu chłopca zaleca nader niezwykłą terapię…

Wakacje w Waszyngtonie
Historia Abrahama Lincolna, konflikt między Południem a Północą, zniesienie niewolnictwa? Fakt, to poważna historia, ale napisana tak, że trudno się od niej oderwać. Bartek ma siedem lat i jedzie z mamą do Waszyngtonu. Tam zwiedza Kapitol, Biały Dom i Mauzoleum Lincolna. To tutaj zapoznaje się z ciekawą, ale i trudną historią Stanów Zjednoczonych Ameryki. Poznaje losy prezydenta, który mimo przeciwności robił wszystko, by zakazać niewolnictwa w Ameryce. 
Dzięki tej historii nasz bohater zaczyna rozumieć, co to znaczy wolność i dlaczego jest tak ważna dla ludzi.

Aniela i inni
Pełna niezwykłych detali i fascynujących faktów opowieść o znanym domu towarowym, który w międzywojennej Polsce stał się symbolem dobrobytu i ulubionym miejscem eleganckich obywateli II RP. Cezary Łazarewicz – autor książki o Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy dla dorosłych – postanowił przybliżyć tę historię także dzieciom. Opisana przez niego historia, którą ubarwiają ilustracje Aleksandry Artymowskiej, może być dla młodych czytelników fascynującą podróżą w świat sklepów, jakich już dzisiaj nie ma. 

Maestro pokoju
Poruszająca i pełna emocji opowieść o Ignacym Paderewskim – pianiście, polityku i społeczniku. Młody czytelnik dowie się z niej wiele o dzieciństwie Paderewskiego. Książka pokazuje, że o kraj można walczyć nie tylko z karabinem w ręku, lecz także angażując się w działalność dyplomatyczną. Autorka, dziennikarka i reportażystka, z zaangażowaniem i wrażliwością opowiada o tej ważnej postaci dla polskiej historii.

Oko w oko z diplodokiem
Bruno jest mały, słaby, a na dodatek nosi okulary grube jak denka od szklanek. W 1A nikt za nim nie przepada. Pewnego dnia cała klasa wybiera się na wycieczkę do Gadolandu, wielkiego parku, w którym zgromadzono szkielety dinozaurów.

Złota panna
Poznaj Ludkę – wyjątkowo roztropną dziewczynkę. Ludka mieszka w Warszawie i bardzo lubi swoje miasto. Uwielbia spacerować po małych uliczkach i zaułkach. Wielką pasją Ludki są też zagadki i sekrety. Dziewczynka jest zafascynowana pałacem stojącym na ulicy Tamka, nieopodal jej domu. Według legendy, w pałacu znajduje się złoty ptak, który strzeże skarbu. Tym skarbem jest wielkie bogactwo, które ptak podaruje temu, kto go spotka. 
Ludka postanawia, że to właśnie ona stanie twarzą w twarz ze złotą kaczką. Czy uda jej się zrealizować to postanowienie? 

Nelka i piesek Fafik
Pewnego dnia Nelka znajduje pod samochodem taty małe, kudłate stworzenie. Gdy okazuje się, że to piesek, dziewczynka zrobi wszystko, by zatrzymać go w domu na dłużej. Fafik – bo tak nazwala pieska – wprowadza w domu niezłą rewolucje. Czy Nelce uda się namówić pozostałych członków rodziny na to, by Fafik z nimi zamieszkał? Czy uda się jej wymyślić wakacje, na które będą mogli ruszyć z czworonożnym przyjacielem?


Wojtek. Żołnierz bez munduru
Poznaj historię Wojtka, żołnierza, który wędrował z armią generała Andersa przez Bliski Wschód, a następnie znalazł się we Włoszech, gdzie walczył o Monte Cassino. Poznaj historię najsławniejszego niedźwiedzia na świecie!

Wojtek. Żołnierz bez munduru to nie jest bajka. To prawdziwa historia. Z prawdziwym zakończeniem. To książka o wartościach: uczciwości, odwadze, wolności. To książka o uczuciach: przyjaźni, miłości, smutku i złości. To wreszcie książka o dorastaniu. Treści historyczne mają walor uniwersalny i przełożone są na język dziecka, sprowadzone do sytuacji mu bliskich. Pełne ciepła ilustracje sprawiają, że opowieść nie straszy wojenną grozą.

Pejzaż z gżegżółką
Kolejny tomik znanej autorki aż skrzy się od nowych pomysłów!
Dla tych, którzy jeszcze nie znają wierszy Małgorzaty Strzałkowskiej,
a lubią zabawy ze słowami i językowe łamańce, będzie to prawdziwa uczta.
Jej wielbiciele też będą usatysfakcjonowani, podobnie jak logopedzi, rodzice i nauczyciele.

Dżok
Dżok był już dorosłym psem, kiedy pan Nikodem zabrał go ze schroniska dla zwierząt. Zaprzyjaźnili się, razem dokonali niezwykłych rzeczy – od całkiem drobnych (dzięki nim dwaj chłopcy polubili czytanie ksiażek!) po wielkie (to oni uratowali kamienicę przed pożarem). Dziś zna te historie każdy krakowianin – a to za sprawą Dżoka, który zapadł w pamięci wszystkich, dzięki swojej niezwykłej psiej wierności. Ta historia zdarzyła się naprawdę. Mimo iż całkiem niedawno – już dziś nazywana jest legendą, a jej bohater – Dżok, ma swój pomnik w Krakowie. Dlaczego Dżok był taki niezwykły? Jakie miał przygody? Przeczytajcie koniecznie tę opowieść.

Pianista
Wspomnienia pianisty Władysława Szpilmana to jedno z najważniejszych świadectw czasu wojny. Dziś potrzebne nam bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Jego tragedia rozpoczyna się wraz z niemiecką okupacją Warszawy. Od zamknięcia w getcie, przez ucieczkę z Umschlagplatzu, z którego razem z całą rodziną miał zostać wywieziony do obozu zagłady, po ukrywanie się w ruinach zniszczonej stolicy. Wszyscy jego bliscy zginęli. On jeden przeżył. Głodny. Samotny. Osaczony. Pragnął śmierci, ale chciał też przetrwać. Nie sądził, że z transportu do obozu śmierci wyrwie go żydowski policjant współpracujący z nazistami.
Nie spodziewał się, że po aryjskiej stronie Polacy z narażeniem życia będą go ukrywać.
Gdy umierał z głodu w ruinach zniszczonej Warszawy, nie liczył na pomoc niemieckiego oficera. Szpilman ocalał i dał świadectwo prawdzie o straszliwych czasach hitlerowskiej okupacji. Jego opowieść wymyka się wszelkim narodowościowym stereotypom. Pokazuje zwykłe ludzkie pragnienie spokoju oraz bestialstwo, tchórzliwość i odwagę, która może kosztować życie.

Duch z Niewiadomic
Dwunastoletnia Magda nie pasuje do reszty swojej rodziny. Nie lubi — jak matka — malowania paznokci oraz zapachu lakieru do włosów. Nie interesuje jej — jak ojca — błyszczący samochód i oglądanie telewizji. A już na pewno ma większe ambicje niż jej starszy brat Arnold, który jest tak „zdolny”, że wszystkie jedynki szybko poprawia na dwójki, a czasem nawet dostaje trójki.
Pewnego razu Czereśniakowie wygrywają na loterii tyle pieniędzy, że postanawiają kupić stary pałac w Niewiadomicach. Odtąd ich życie całkowicie się zmienia.
Podczas gdy mama zajmuje się urządzaniem wnętrz i kupowaniem drogich
sprzętów, Magda wraz z mieszkającym po sąsiedzku Wiktorem odkrywa, że
pałac jest pełen tajemnic.
Czy w Niewiadomicach rzeczywiście zjawił się duch? Jaki sekret skrywają
pałacowe piwnice?

Wilczy brat
Bohaterem sagi jest dwunastoletni chłopiec imieniem Torak, syn maga. Jego plemię, tak jak wszyscy ludzie na Ziemi, zamieszkuje mroczny, niekończący się las, toczy nieustanny bój o przetrwanie w tym niegościnnym świecie, pełnym tajemnic i potężnej, wszechobecnej magii. Kiedy z ciemnych mocy rodzi się okrutny, siejący zniszczenie demon w skórze olbrzymiego niedźwiedzia, nie ma siły, która mogłaby stawić mu opór. Ojciec Toraka, śmiertelnie ranny w starciu z bestią, powierza synowi misję odnalezienia mitycznej góry, jedynej nadziei na ratunek dla świata. Torak wraz z młodym wilczkiem wyrusza w długą i niebezpieczną podróż.
Michelle Paver, zainspirowana życiem ludów pierwotnych, stworzyła w Wilczym bracie przekonujące w najdrobniejszych szczegółach tło historyczne, pasjonującą fabułę, wartką narrację oraz szereg niebanalnych, intrygujących postaci.

Wędrujący duch
Torak to chłopiec, który rozmawia z wilkami. Chłopiec, który musi pokonać Pożeraczy Dusz… lub umrzeć.
Wśród klanów szerzy się przerażająca choroba. W Lesie panuje strach. Wydaje się, że każdy powiew wiatru przybliża zarazę. Nikt nie zna jej źródła – i tylko Torak może zdobyć lekarstwo.
Poszukiwania zawiodą chłopca na tajemnicze wyspy zamieszkane przez klan Foki. Torak stawi tam czoła niewidzialnemu złu i odkryje zdradę, która na zawsze zmieni jego życie.
„Wędrujący duch” to porywająca opowieść o przyjaźni i poświęceniu. Michelle Paver po raz kolejny zabiera czytelnika w podróż po mrocznym, pradawnym świecie.