Projekt „Rok 2024 rokiem flisactwa w Toruniu”.

Projekt  „Rok 2024 rokiem flisactwa w Toruniu”.

        Jako szkoła podjęliśmy się  udziału w projekcie organizowanym przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Torunia, który dotyczy obchodów 100-lecia flisactwa w Toruniu. Poza działaniami edukacyjnymi i informacyjnymi na temat flisaków w Toruniu, przedsięwzięcie to  obejmuje również szeroko rozumianą akcję promującą zdrowie fizyczne oraz  psychiczne, ale także profilaktykę uzależnień.

Działania projektowe, które jako zespół projektowy  zaplanowaliśmy skupiać się mają na zarówno na zdobywaniu przez uczniów wiedzy na temat szeroko rozumianego flisactwa w naszym regionie, jak i przeciwdziałaniu uzależnieniom, zwłaszcza  alkoholizmowi. Inicjatywa ta jest akcją edukacyjną, kulturalną, ale ogromną uwagę skupia  także  na sporcie  i  rekreacji.  Zawiera elementy turystyki, a także  promocji kultury flisackiej w Toruniu. Projekt ma na celu poznanie i promowanie kultury flisackiej aby stała się znakiem rozpoznawczym miasta i regionu.

W zaplanowane działania od czerwca do października 2024r. zaangażowanych jest około 150 uczniów z rożnych klas I -VIII  oraz siedmiu  nauczycieli ( nauczyciele wychowania fizycznego, p. Marta Stankowska, p. Magda Kluzińska, p. Martyna Majewska, p. Jacek Nowak; pedagog specjalny, p. Agnieszka Skulmowska, nauczyciel techniki p. Renata Kaczmarek oraz nauczyciel historii, p. Joanna Sujkowska-Drążkiewicz).

Jako zespół projektowy  zaplanowaliśmy  zadania i działania w ramach projektu:  

·       Warsztaty poświęcone profilaktyczne zdrowia fizycznego o psychicznego młodzieży oraz profilaktyce przeciw uzależnieniom połączone z występem zespołu szantowego ( październik)

·       Warsztaty przybliżające historię flisaków w Toruniu, których efektem będą wykonywane przez uczniów gier planszowych lub komiksów pt. „Życie toruńskich flisaków” , poprzedzone działaniami edukacyjnymi (wrzesień październik), czyli w trakcie.

·       Zawody sportowe w hali sportowej SP 28 oraz na basenie szkolnym jako analogia do  zdrowego, sprawnego ciała flisaka, wytrwałego, zdrowego, odpornego na rywalizację i przeciwności losu. Zawody będą organizowane z scenerii  flisactwa (sceneria wody, łodzi, wiosłowania,  przeładunku, przeciągania lin, …)  ( październik, klasy I-III)

·       Wycieczka Nordic walking nad Wisłę połączona z zajęciami historyczno-ekologiczno-plastycznych ( historia rzeki, historia spławu Wisłą, dopływy, krajobraz) ( czerwiec klasy 5a/ 7b)

·       Wyjście do Parku  Etnograficznego w Kaszczorku – Zagroda flisacka. (czerwiec)

·       Debata uczniowska „Bezpieczeństwo i asertywność dają mi wolność”        (czerwiec)

·       Debata uczniowska pt. „ Zawsze masz wybór. Tak wiele zależy od Ciebie”.   ( październik)

·       Wspólnie czytanie legend m.in. legendy o flisaku. Starsi uczniowie czytają legendy młodszym. Czytanie legend inspiracją do prowadzenia zajęć i dyskusji z dziećmi ( październik)

·       Nagranie profilaktycznego spotu. „Dzieci rodzicom. Dorośli usłyszcie nas. Posłuchajcie, co mamy Wam do powiedzenia” ( wrzesień-październik).

 

Będziemy na bieżąco zdawać relację z realizacji projektu.

                              Joanna Sujkowska-Drążkiewicz.