Warsztaty historyczne „Skrzynia Dobrawy”.

W dniu 1 października ( wtorek) nasi uczniowie wszystkich klas czwartych i piątych uczestniczyli w warsztatach historycznych pt. ” Skrzynia Dobrawy”. Warsztaty odbyły się w łączniku, gdzie uczniowie  w sposób empiryczny poznawali historię początków państwa polskiego oraz  postać Dobrawy. Warsztaty opierały się na metodzie dialogu z uczniami, na wzbogacaniu  wiedzy naszych uczniów w oparciu o  poznanie wielozmysłowe. Uczniowie wyciągając poszczególne przedmioty-repliki przedmiotów historycznych dowiadywali się co mogła wieźć w swojej skrzyni posagowej księżniczka Dobrawa, wyruszając z Czech na spotkanie z księciem Mieszkiem I oraz jak wygadało życie zwykłych ludzi żyjących w epoce średniowiecza. Pieczołowicie zrekonstruowane przedmioty, wyciągane przez dzieci ze skrzyni, były okazją do rozmowy, dyskusji  o historii związanej z początkami istnienia państwa polskiego. Jak się okazuje wyobraźnia dziecięca nie zna granic. A i wiedza naszych uczniów niejednokrotnie zaskakiwała. Dzieci miały okazję poznawać historię przez dotyk, słuch, węch. Zajęcia prowadziła p.Katarzyna Czarna z fundacji „A to historia!”
Joanna Sujkowska-Drążkiewicz