„Globalnie i Krytycznie w Szkole” ogólnopolski program edukacyjny o krytycznym myśleniu i globalnych wyzwaniach

Polska Akcja Humanitarna - logo • Watch it! Program Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych

W r. szk. 2024/25 realizujemy w SP28 program edukacyjny PAH dla szkół podstawowych „Globalnie i Krytycznie w Szkole” o krytycznym myśleniu i globalnych wyzwaniach. Klasa 7c przez semestr w programie „Globalnie i Krytycznie w Szkole” ma czas na uświadomienie sobie istnienia globalnych współzależności, poznania ich i zauważania w codziennym życiu i codziennych wyborach. To przestrzeń na dyskusję o aktualnych i ważnych społecznie tematach, ale także na przyjrzenie się temu, jak media kształtują nasze wyobrażenie o świecie i postrzeganie innych oraz poznanie perspektywy osób ciemnoskórych i pochodzących spoza Polski.

W programie poruszą m.in. tematy: katastrofy klimatycznej, migracji i uchodźstwa, nierówności, rasizmu, odpowiedzialnej konsumpcji i aktywnych działań na rzecz globalnych wyzwań (wybranych Celów Zrównoważonego Rozwoju). Będą koncentrować się na zrozumieniu, jak jesteśmy powiązani/e ze światem i współodpowiedzialni/e za to co się na nim dzieje. Celem będzie także wzbudzenie empatii wobec grup traktowanych stereotypowo ze względu na kolor skóry i pochodzenie oraz rozwój umiejętności krytycznego myślenia wobec przekazów medialnych dotyczących spraw globalnych.