Światowy Dzień Wody

„Niebezpieczeństwa i zagrożenia dla przyrody w XXI wieku” – zanieczyszczenie wody.

 

Bez wody nie istniałoby żadne życie na naszej planecie. Zaludnienie ziemi wzrasta a wielkie aglomeracje miejskie produkują ogromne ilości śmieci, ścieków i innych substancji, z których większość trafia do rzek, jezior, mórz i oceanów.

Główne przyczyny zanieczyszczenia zbiorników wodnych to:

– odpady przemysłowe,

– odpadki z gospodarstw domowych takie jak papier, aluminium, szkło, tworzywa sztuczne, opakowania po żywności tworzą obecnie na oceanach wielkie wyspy śmieci,

– spalanie węgla oraz ropy naftowej, które wytwarzana znaczną ilość toksycznych związków a w wyniku ich połączenia z wodą powstają kwaśne deszcze, zakwaszają wodę i powodują wymieranie organizmów wodnych,

– chemiczne środki ochrony roślin, czyli pestycydy, dostają się do gleby i z wodą deszczową spływają do zbiorników wodnych, powodują zatrucie organizmów oraz zmiany w  ekosystemach

– nawozy sztuczne zawierające duże ilości związków azotu i fosforu, powodują wzrost żyzności wód, czyli eutrofizację (zakwitanie wody), co prowadzi do rozwoju szkodliwych glonów, które zabijają życie wodzie. Zjawisko to występuje w Morzu Bałtyckim oraz w Wielkich Jeziorach Mazurskich. Ponad 50% morskich kąpielisk bywa czasowo zamkniętych ze względu na pojawiające się sinice.

– nielegalne wysypiska śmieci z których toksyny przedostają się wraz z wodą do gleby i dalej do wód gruntowych i zatruwają w ten sposób ujęcia wody, studnie, rzeki, jeziora, morza i oceany.

Poważnym problemem jest rozwijająca się turystyka, wpływająca na zagospodarowanie wybrzeża Bałtyku oraz terenów nad jeziorami. Powstające domy wypoczynkowe, ośrodki rekreacyjne powodują, że do wód trafia coraz więcej zanieczyszczeń komunalnych. Na warunki wodne Polski oddziałuje przemysł wydobywczy. Odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego w Bełchatowie, utworzyła ogromny lej depresyjny, przyczyniający się do obniżenia poziomu wód gruntowych, co skutkuje lokalnym niedoborem wody i wysychaniem jezior.

Wszystkie rodzaje zanieczyszczeń powodują nieodwracalne skutki dla funkcjonowania zbiorników wodnych, dla życia organizmów wodnych i dla człowieka. Metale ciężkie z fabryk odkładają się w ciałach żyjących w wodzie zwierząt. Zjadając ryby i owoce morza przyswajamy szkodliwe substancje, powodujące liczne problemy zdrowotne, takie jak nowotwory, zaburzenia płodności oraz zakłócenia w pracy układu odpornościowego. W krajach rozwijający się problemem są zanieczyszczenia mikrobiologiczne, wywołujące liczne epidemie, w wyniku których umierają ludzie. Eutrofizacja, spowodowana nawozami sztucznymi, ogranicza ilość tlenu i światła dla ryb i roślin, które obumierają. Zmniejsza także jakość wody pitnej i występuje trudność z jej oczyszczeniem. Katastrofy tankowców przyczyniają się do zamierania życia w wodzie oraz na wybrzeżu; ginie ptactwo, ryby, foki oraz wieloryby.

W celu poprawy stanu czystości wody bardzo istotna jest edukacja społeczeństwa, systematyczne monitorowanie jakości wody. Każde działania na rzecz wody będą przynosiły rezultaty, jeśli wszyscy ludzie będą świadomi, że: „Woda nie jest produktem handlowym jak każdy inny, ale raczej dziedziczonym dobrem, które musi być chronione, bronione i traktowane jako takie”.

 

Jakość wody w Polsce – stan na 2021 rok

Czysta woda-życie, które sami sobie odbieramy. Zanieczyszczenia wód.

http://przyjaznykraj.pl/wp-content/uploads/2021/06/Fundacja_Przyjazny_Kraj_Raport_Zasoby-wodne-w-Polsce_29062021.pdf

Justyna Mandra, Dominika Kowalska Szkoła Podstawowa nr 28 im. H. Arctowskiego w Toruniu