W lutym dzieci z oddziału przedszkolnego omówiły w prostych słowach postawę życiową polegającą na przedkładaniu dóbr materialnych nad inne dobra (konsumpcjonizm) np. dbanie o środowisko.
Rozmawiając z dziećmi, zwróciłam uwagę na to, jak ważne dla przyrody i dla nas jest kupowanie tylko tego, co potrzebujemy, i tylko tyle, ile wykorzystamy. Aby rzeczy dłużej nam służyły, kupujmy te, które są dobrej jakości. Zachęcałam do korzystania z rzeczy z drugiego obiegu oraz namawiałam do przekazywania swoich nieużywanych już rzeczy dalej bratu, siostrze czy kuzynkom. Te zasady świetnie się sprawdzą nie tylko w przypadku odzieży czy zabawek. Jeśli mamy w domu niechciane ubrania, zwróćmy uwagę, że dobrym pomysłem jest nadanie im drugiego życia. Ich wyrzucenie traktujmy jako ostateczność. Dzieci dowiedziały się również, że nadwyżkę jedzenia też można przekazać w toruńskich Jadłodzielniach. Ponieważ wyrzucanie jedzenia jest porażką dla środowiska (koszty produkcji) -lepiej przekazać innemu zanim się zepsuje.
Dzieci były żywo zainteresowane tematem i chętnie wypowiadały się o swoich doświadczeniach z kręgu rodziny. Na koniec zajęć dały „drugie życie” rolce po papierze toaletowym, z którego powstały niepowtarzalne dinozaury.
Bardzo dziękuję wszystkim Rodzicom z zaangażowanie w realizację tego ekowyzwania i podnoszenie świadomości dzieci.
Magdalena Łuczyńska