Akademia z okazji 103 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę

W środę, 18.11.2021 roku odbyła się w naszej szkole Akademia z okazji 103 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę przygotowana przez klasę 8d pod opieką pani Barbary Ezman oraz chór szkolny i kółko gitarowe z pod opieką pani Grażyny Ratajczak- Nadolskiej. Był to dla nas bardzo wyjątkowy dzień, ponieważ młodzi patrioci z naszej szkoły mogli powiedzieć i wyśpiewać, czym dla nas, Polaków, jest NIEPODLEGŁOŚĆ oraz dlaczego warto było o nią walczyć. Dziękujemy wszystkim za przybycie i uroczysty ubiór, którym okazujemy również szacunek dla naszych przodków za to, że walczyli i ginęli, abyśmy my mogli żyć w wolnym kraju. Podążając za słowami śpiewanej przez nas piosenki autorstwa Elżbiety Buczyńskiej odpowiadamy na pytanie, czym dla nas jest niepodległość?
Niepodległość – trudne słowo
Może ono znaczy coś ważnego w naszym życiu?
Kto mi wytłumaczy?
Tak to słowo – bardzo ważne
Jeśli słuchać umiesz
To na pewno już niedługo łatwo je zrozumiesz

Uwięziony ptak nie śpiewa
A czy wiesz dlaczego?
Bo nie spotkasz nigdy w klatce,
Ptaka szczęśliwego

Czasem ktoś Ci nie pozwoli cieszyć się swobodą
I zamieszka bez pytania w twoim kraju z tobą
Potem bardzo się panoszy, rządzi i wymaga
Wreszcie mówi, że tak lepiej, że tobie pomaga

Tak poznałam, zrozumiałam słowa najważniejsze
Niepodległość znaczy wolność, słowa najpiękniejsze.